24 Kasım 2016 Perşembe

Süt İnekçiliği mi Besicilik mi

Süt inekçiliği mi büyükbaş besicilik mi yapayım sorusuna sıklıkla muhatap olmaktayım. Bu soruya verdiğim cevabı sizlerle de paylaşayım istedim.
Aslında bu soruyu soran kişinin hayvancılıkla ilgisinin yüzeysel olduğunu söyleyebilirim. Çünkü sorunun cevabı
“hayvancılığı bilmek”te yatmaktadır. Yani yatırım yapılacak alan hakkındaki bilgi, yetenek ve daha önemlisi tecrübe sahibi olunmasıyla ilgilidir. Hayvan cinslerini, barınaklarını, sağlığını, beslemesini, doğumunu, buzağı bakımını, başlıca mali konuları bilmeyen yada bunları bilen iyi bir ekibi olmayan yatırımcı çok zorlanacaktır.
Süt inekçiliği ve besicilikte ortak olan yönler de farklı olan yönler de vardır.

* Besicilikte ilk yatırım ve işletme giderleri düşük, süt inekçiliğinde daha yüksektir. Ahır sistemleri beside basit, sütte daha kapsamlıdır.


* Canlı hayvandan sonra işletmenin en önemli girdisi yemdir. Kaba yem ihtiyacı her iki yatırımda ortak olmakla beraber besi ve süt için katkılı kesif yemler ayrı satılır. Süt inekçiliğinde ilaveten buzağı yemi de işin içine girer.

* Besicilikte nispeten kolay bir işletme mantığı vardır. Besi için alınan erkek hayvanlar büyüklüklerine göre ayrılır ve kesim ağırlığına gelinceye kadar sadece besleme yapılır. Süt inekçiliğinde daha kompleks bir işletme yönetimi söz konusudur. İşin içine dişi hayvanlar girdiği için kızgınlık dönemleri, gebelik, doğum, meme bakımı, yavru bakımını bilmek gerekir. Dolayısıyla süt inekçiği daha fazla bilgi, yetenek ve ihtimam ister.

* Eğer ölüm riskini göz ardı edersek besicilikte işletmeye alınan hayvan sayısı kesim dönemine kadar sabittir. Ama süt inekçiliğinde sürü yönetimi işin içine girer. Doğumlarla hayvan sayısı artar, sağılan hayvanlar, gebe hayvanlar, kuruya alınan hayvanlar, erkek ve dişi buzağılar, düveler söz konusu olur. İşletmenin kapasitesine göre bunların bir kısmı işletmede kalmalı bir kısmı satılmalıdır. İşte bu işlemlere sürü yönetimi denir.

* Besicilikte veteriner giderleri nispeten az iken süt inekçiliğinde dişi hayvanlardan dolayı daha fazladır.

* Besicilikte besiye alınan hayvanlar besi sürelerine göre 4 ila 12 sonra kesim ağırlığına gelinceye kadar işletmenin geliri olmaz. Süt inekçiliğinde süt satışı yada buzağı/dana satışından dolayı daha kısa vadede gelir gelmeye başlar. Kısa vadede elde edilen süt gelirleri işletmenin yem, ilaç, personel maaşları vs gibi ödemelerini karşılayabilir. 
* Özetle süt inekçiliği besiciliğe göre daha zor, daha maliyetli ama iyi yönetilirse daha kârlı bir yatırım alanıdır.

     Başlıktaki sorunun cevabına gelecek olursak; hayvancılığı biliyorsanız, bilginize, yeteneğinize, işletmenin uygunluğuna ve maddi imkânlarınıza göre ister süt ister besi yapınız, amma hayvancılığı bilmiyorsanız ne süt nede besi tavsiye edilir vesselam.

(Besiciliğin kârlılığıyla ilgili son yazımız için tıklayınız).

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder